Anadolu-Fen Lisesi


Sosyal Kulüpler

Untitled Document

İZMİR ÖZEL TEVFİK FİKRET LİSESİ VE FEN LİSESİ
2021/2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI
SOSYAL KULÜP TANITIMLARI

 

FRANSIZCA TİYATRO KULÜBÜ
EĞİTMEN: DÜRRİN TOKSÖZ
ÇALIŞMA GÜNÜ: PAZARTESİ

Tiyatro, yaşam sahnesi. Sanatla var olmanın bir yolu . Ben de  Fransızcamla, sesimle, duruşumla değişmek ve değiştirmek için buradayım diyenlere. A2 seviyesinde Fransızca bilen, disiplinli çalışmaya hazır, istekli ögrencilerimizi kulübümüze bekliyoruz.

 

TÜRKÇE TİYATRO KULÜBÜ
EĞİTMENLER: GÜLŞEN AVUKAT-OYA GÜLEN

Tiyatro, yaşamı farklı bir karakterin penceresinden görmek isteyenler içindir. Ben de sahne tozunu almak, kendimi tanımak istiyorum diyenler içindir. Biz de kulübümüzde sizlerin de katılımıyla birlikte seçeceğimiz bir oyun sahnelemek istiyoruz. Meraklı, istekli ve disiplinli öğrencilerimizi kulübümüze bekliyoruz.

 

DANS VE ETKİNLİK KULÜBÜ
EĞİTMEN: AYSEL SARIZEYBEK

Anatomimizin farkına vararak ve eğlenerek hip-hop, modern dans ve latin dansları gibi farklı stillerde danslar öğrenerek okul içi ve dışındaki etkinlik ve yarışmalarda performans göstermek için sizleri kulübümüze bekliyoruz.

 

EFELER KÜLTÜR KULÜBÜ
EĞİTMEN: DENİZ ÇAĞLAR IŞILDAK

2018 yılında kurulduğundan beri çeşitli etkinliklerde, törenlerde ve balolarda sahne alan Tevfik Fikret Lisesi Efeler Kültür Kulübü çalışmalarına bu yıl da devam edecektir. Zeybek kültürünü ve zeybek halk danslarını öğretip sergilemek temelinde çalışan kulübümüz kısa vadede bir gösteri ekibi, uzun vadede okulumuzu hem yurtiçi hem yurtdışı etkinliklerde temsil eden bir yarışma ekibi olmak amacındadır.

 

FELSEFE KULÜBÜ
EĞİTMEN: ENGİN GÜLEŞKEN
ÇALIŞMA GÜNÜ: SALI

Felsefe Kulübünde; öğrencilerimizin, gerek gündelik hayatta gerekse akademik ortamda, özgün fikirler üretebilen, ürettikleri fikirleri yazılı ve sözlü dilde ifade edebilen, yeni toplumsal oluşum ve koşulları sağlıklı biçimde değerlendirebilen,  tartışan, sorgulayan, eleştirel bakış açısını karakter özelliği olarak benimsemiş bireyler olarak yetişmeleri desteklenmektedir.

 

E-TWINNING KULÜBÜ
EĞİTMEN: HAYRİYE KARA

 “e-Twinning Avrupa’daki okullar arasında iletişim kurma, iş birliği, paylaşım ve proje geliştirme amacıyla kurulmuş bir topluluktur. Tüm okullar çevrimiçi e-Twinning projeleri ile bir araya gelirler. Öğrencilerimiz e-Twinning Kulübü’nde Avrupa’nın en büyük okul ağı olan “e-Twinning” platformuna katılarak burada yapacağı projelerle başka okullardan veya ülkelerden akranları ile iletişim kurabilir, farklı kültürleri tanıyabilir, web teknolojilerini eğitim için kullanabilir.” e-Twinning Kulübü’ne Hazırlık ve 9. Sınıf öğrencileri katılabilir.

 

ŞİRKET KULÜBÜ
EĞİTMEN: TUFAN YILDIZ

Şirket kulübü 14-18 yaş arası gençlerin bir iş fikrini tasarımdan gerçekliğe nasıl dönüştürebilecekleri konusunda fikir verir. Gerçek işletme koşullarının modellenmesiyle öğrenciler bir işletmenin tüm birimleri konusunda bilgi sahibi olurlar. Yönetim kurulu toplantısı yaparak iş fikrini oluştururlar, birimler arası iş bölümü yaparak ürün veya hizmetin pazarlamasını gerçekleştirirler. Eğer bir iş fikriniz varsa ve bu projenin pazarlanabilir olduğuna inanıyorsanız şirket kulübü sizi bekliyor olacaktır.

  

SAHNE VE DEKOR TASARIMI KULÜBÜ
EĞİTMEN: FATİH TUNCER

İnsanlığın gelişim sürecinin temeli “Tasarım” kelimesiyle başlar ve bu yolda elde ettiği başarılarla gelişimini sürdürür.  Eğitim ve meslek hayatlarınız başta olmak üzere yaşamınızın her aşamasında  tasarım sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır. Resim, estetik, temel tasarım, mimari ve görsel biçimlendirme gibi pek çok disiplini birlikte kullanarak keyifli ve başarılı çalışmalar yapmaya sizleri de davet ediyoruz.

 

İNGİLİZCE MÜZİKAL KULÜBÜ
EĞİTMENLER: MARIANNA KARTELLİ-AYLİN GÜLER-AYSEL SARIZEYBEK

İngilizce müzikal kulübümüz İngilizce, müzik, dans ve tiyatral becerilerini bir bütün olarak sahneleyebilecek, biraz da doğaçlama yeteneğine sahip öğrenciler içindir. Bizimle eğlenerek “Mamma Mia” müzikalinin sahnelemesinde görev almak isteyen öğrencilerimizi kulübümüze bekliyoruz.

 

SİNEMA KULÜBÜ
EĞİTMEN: ERTAN ESEN

Tevfik Fikret Lisesi Sinema Kulübü, 2015 yılından bu yana Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü mezunu Ertan Esen eğitmenliğinde çalışmalarını yürütmektedir. Kulüp çalışmaları arasında; sinema tarihi, kamera açıları, kurgu teknikleri, senaryo yazımı, kısa film yapımı, film analizi gibi temel sinema eğitimini içeren çalışmalar yer almaktadır.

 

İSPANYOLCA KULÜBÜ
EĞİTMEN: JEROME ROISE

Bu yıl 10. sınıflar için açılacak kulüp çalışmaları için geçen sene düzenli katılım gösterenlere bu sene tekrar katılmaları teklif edilecektir. İspanyolca temel seviyesi (selamlaşma, tanışmak, hobiler, alışveriş, restoranda sipariş vermek gibi) günlük hayatlarında nasıl yaşadıkları, diyalog olarak kendilerini doğru ifade edebilmeleri hedeflenmektedir.

 

YAŞAM SANATINA DEĞER KATACAK KAVRAMLAR EL KİTABI KULÜBÜ
EĞİTMEN: MELTEM AKGÜL

Kulüp çalışmaları kapsamında bireyin düşünce, duygu ve davranışlarını anlamlandırabilmesine yardımcı kavramlara göz atacağız.

 

İZMİR TEVFİK FİKRET GÜNDOĞDU INTERACT KULÜBÜ
EĞİTMEN: ARZU ONARANEL

Kulübümüz; Çevre Bilinci, Küresel İklim Değişikliği, Ekolojik Denge, İnsan Hakları, Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma konularında farkındalık yaratmayı ve bilinç düzeyini artırmayı hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda kulüp öğrencileri yakın çevremizden başlayarak İzmir’de, Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan bahsi geçen durumlarla ilgili dikkat çekebilmek, duyarlılığı artırabilmek, destek sağlayabilmek amaçlarıyla bölgesel ve küresel ölçekte destek projeleri geliştirir veya yapılan toplumsal çalışmalara katılım sağlar. Uluslararası platformda geçerliliği olan katılım belgeleri ile kulüp öğrencileri ödüllendirilir.

 

BİYOLOJİ PRATİKLERİ KULÜBÜ
EĞİTMEN: KENAN ÖNAL

Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde fen bilimleri eğitimi çok farklı teknik ve yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler içerisinde, anlamlı ve kalıcı öğrenme için en etkili yöntem laboratuvar yöntemidir. Biyoloji’ye gönül vermişsen, gözlem yapma, düşünme, fikir üretme, yorum yapma gibi yeteneklerini geliştirmek ve yaparak, yaşayarak öğrenmeye dayalı etkinliklerde bulunmak istiyorsan “Biyoloji Pratikleri Kulübü” seni bekliyor.

 

KORO VE ETKİNLİK KULÜBÜ
EĞİTMEN: AYLİN GÜLER

Koro ve etkinlik kulübü, müziğe ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik bir kulüptür. Öğrenciler, diyafram teknikleri ve sesini doğru kullanma eğitimleri ile birlikte çeşitli dillerde ve türlerde şarkılar öğrenirler. Çalışmalara katılan öğrenciler okul içinde ve dışındaki etkinliklerde, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çeşitli konser, festival ve yarışmalarda korist, solist veya eşlikçi olarak performanslarını sergiler.

 

MACARCA KULÜBÜ
EĞİTMEN: MARIANNA KARTELLİ

Macar kültürünü ve dilini öğrenmek isteyen öğrencilerimizi Macarca kulübüne bekliyoruz.

 

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK KULÜBÜ
EĞİTMEN: ÇAĞDAŞ YÜKSEL

Sosyal girişimcilik, toplumda ihtiyaç analizi sonucu belirlenen problemlere karşı maddi fayda ve kar ön planda olmaksızın, problemin çözümüne, problemin ortadan kaldırılmasına ve sistemlerin dönüşmesine yönelik girişimciliğin gerçekleştirilmesidir. Sosyal girişimcilik kulübünde yer alan bireylerin, toplumsal faydayı öncelikli hedef olarak belirleyerek değişim öncüsü aktörler olması hedeflenir ve çözümü aciliyet gerektiren çevresel ve toplumsal sorunlara kalıcı ve ölçeklenebilir çözümler geliştirilmesi beklenir. Bu amaçtan hareketle sosyal bir hedefe yönelik olarak ticari faaliyetlerin bir araç̧ olarak kullanıldığı ve elde edilen gelirin yine bu sosyal hedefe yönlendirildiği bir işletme modeli geliştirilerek sosyal girişimde bulunarak sosyal etki yaratması sürecin bir çıktısı olarak değerlendirilebilir.

 

STEM KULÜBÜ
EĞİTMEN: FUNDA UÇAL

Kulüp çalışmalarımız temel bilimlerin uygulamaları üzerine etkinlikler yaparak gerçekleştirilecektir. Öğrencilerin daha önce hiç yapmadığı etkinliklerin yanı sıra, daha önceki yıllarda yaptıkları ancak lise fizik, kimya, biyoloji kazanımlarıyla tekrarladıklarında farklı bir bakış açısıyla değerlendirecekleri etkinlikler de yapılacaktır. Aynı zamanda bilimsel düşünceye faydası olacağını düşündüğümüz gezilerin (Space Camp, Bilim Müzesi, üniversite) yapılması da planlanmaktadır. Son olarak kulübümüz bilim şenliğinde yapılacak etkinliklerin ve deneylerin ön çalışmalarına da sene boyunca katkı sağlayacaktır. Kulüp etkinliklerine ilerleyen zamanlarda  Science Cup yarışmasının dahil edilmesi de planlanmaktadır.

 

VOLEYBOL KULÜBÜ
EĞİTMEN: ZEKİ ACAR

Voleybol kulübünün amacı özel turnuvalarda, hazırlık maçlarında ve okul maçlarında okulu temsil edecek olan öğrencilerin alt yapısı için çalışmalar yapmaktır. Voleybol sporu ile daha önceden ilgilenmiş, voleybolu seven, disiplinli ve işbirliği içerisinde çalışmaya yatkın öğrenciler kulübü seçebilirler.

 

BASKETBOL KULÜBÜ
EĞİTMEN:

Öğrencilerimizin koordinasyonunu geliştirmek,takım halinde hareket edebilmelerini sağlamak,hayatlarının her alanında disiplinli ve programlı olmaları için yardımcı olmak ve okulumuzu basketbol takımı olarak en iyi şekilde okul içi ve dışı düzenlenen müsabakalarda temsil etmek için kurulmuştur.Bu alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen sizleri kulübümüze bekliyoruz.

 

WORLD  SCHOLAR'S CUP KULÜBÜ
EĞİTMENLER: BURCU TÜZÜN-BERKAN USLUCAN

Dünya çapında 40’tan fazla ülkede gerçekleşen “Word Scholar’s Cup” (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin bilgin ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Yabancı dil yeterliliği başta olmak üzere genel kültüre ilgisi olan, tartışmayı seven ve drama yeteneğini de sergileyecek  öğrencilerimizle birlikte 2021-2022 öğretim yılında World Scholar’s Cup etkinliğinin temellerini atmak istiyoruz.

 

LEGO ROBOTİK KULÜBÜ
EĞİTMEN: YAŞARİYE YALÇIN

First Lego Leauge ve Bilim Kahramanları Derneği tarafından her yıl düzenlenen Lego Robotik Turnuvasına katılım sağlayacak olan takımımıza önceden bu turnuvalara katılım sağlamış ve lego, robotik, proje oluşturma alanlarına ilgi duyan öğrencilerimiz başvurabilmektedir.

 

ONLINE UNITY İLE OYUN TASARIMI
EĞİTMEN: YAŞARİYE YALÇIN
ÇALIŞMA GÜNÜ: PAZARTESİ

Kulübümüz Unity programı ile 2D/3D başlangıç seviyesinde oyun tasarlama üzerinde çalışacaktır. Katılım sağlayacak öğrencilerin bilgisayarlarının Unity programını kaldırabilecek teknik özellikleri sahip olması beklenmektedir.

 

PROJE TASARIM KULÜBÜ
EĞİTMENLER: FİDAN TEMİZ-YAŞARİYE YALÇIN
ÇALIŞMA GÜNÜ: SALI

Kulübümüz Arduino kullanarak proje tasarlayarak ve okul bünyesindeki fuar ve sergilerin yanı sıra ulusal /uluslararası yarışmalara katılım sağlamayı hedeflemektedir. Kulüp bünyesinde Arduino kullanımı (C++ yazılımı, sensörlerin, motorların kullanımı) öğretilmesinin yanısıra proje bazlı mentor destekleri ile çalışmalar devam edecektir.

 

ULUSLARARASI SANS FRONTIERES MATEMATİK YARIŞMALARINA HAZIRLIK KULUBÜ
EĞİTMEN: IŞIL ERDOĞAN

Uluslararası sans frontier matematik yarışmalarına hazırlık kulübüne katılıp beraber başarılı sonuç elde edeceğimiz takım arkadaşları arıyoruz.

 

ULUSLARARASI KANGURU WATERLOO MATEMATİK YARIŞMALARINA HAZIRLIK KULUBÜ
EĞİTMEN:BERNA ANER

Uluslararası kanguru ve waterloo matematik yarışmalarına hazırlık kulübüne katılıp beraber başarılı sonuç elde edeceğimiz takım arkadaşları arıyoruz.

 

HESAP CANAVARLARI HİKAYELERİ VE YÖNTEMLERİ KULUBÜ
EĞİTMEN: PHİLİPPE MISISCHI

Geçmişten günümüze hesaplama tekniklerinin fantastik gelişimini tekrardan inceleyeceğimiz arkadaşlar arıyoruz.

 

SATRANÇ KULUBÜ
EĞİTMEN: AHMET SAĞIROĞLU

Satranç hamlelerini beraber analiz edip turnuvalarda beraber hareket edeceğimiz takım arkadaşları arıyoruz.

 

MASA TENİSİ KULÜBÜ
EĞİTMEN: CEM SENKOŞ

Hızlı düşünüp, hızlı karar alabilmek, el-göz koordinasyonunu geliştirmek isteyen, masa tenisine ilgisi olan, disiplinli çalışmaya ve takım olarak hareket edebilme özelliklerine sahip öğrencilerimizi kulübümüze bekliyoruz. Kulüp öğrencilerimiz arasından oluşturulacak masa tenisi takımımızla okullar arası turnuvalara katılmayı hedefliyoruz.

 

*Çalışma günü belirtilmeyen tüm sosyal kulüp etkinlikleri çarşamba günleri 9. ders saati olan 15:45-16:25 saatleri arasında yapılacaktır.