Görsel Sanatlar Zümresi


Görsel Sanatlar


BİR CUMHURİYET KADINI OLARAK BERKSOY

İlk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, 1910 yılında İstanbul’da doğar. İlk resim derslerini annesinden alan Semiha Berksoy 1929’da yaptığı resimlerini de alıp Güzel Sanatlar Akademisinin kapısını çalar. Resimleri çok beğenilir ve ücretsiz olarak Güzel Sanatlar Akademisine başlar. Resim yapmadan duramam diyen sanatçı, resim yapmayı yemek yemek kadar önemli görür. Berksoy aynı dönemde İstanbul Şehir Tiyatrosunda sesiyle üne kavuşur, Türk ve Avrupa operetlerinde oynar.

Yüksek dramatik soprana olarak Ankara Devlet ve Opera Balesinin baş solistlerinden olur. Ulu Önder Atatürk tarafından 19 Haziran 1934 tarihinde takdir edilen Berksoy, ilk Türk operası olan Adnan Saygun’un bestelediği “Özsoy”da Ayşim başrolünü oynar. Aynı yıl devlet bursuyla gittiği Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümünü birincilikle bitirir.

Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera primadonnası olur. Türkiye’ye 1940 yılında dönen Semiha Berksoy “Il Travatore” operasındaki rolüyle 30. sanat yılı jübilesini yapar. “Deli Dolu” ve “Lüküs Hayat” operetlerinin ilk icrasını da gerçekleştirir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 50. yılında, TBMM tarafından ilk kadın opera sanatçısı olarak “Atatürk Opera Ödülü”ne layık görülür.

Sanatçı, 1961 yılından başlayarak Türkiye ve yurtdışında birçok resim sergisi açar, Avan-gard denilen modern türde resimler yapar, 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını alır ve 75 yıllık sanat yaşamına birçok başarıyı sığdırır.

Ünlü arama motoru Google da “Semiha Berksoy'un 109. yaş günü” nedeniyle 2019 yılında doodle tasarımı hazırlamıştır.

Sanatla Kalın .

Görsel Sanatlar Zümresi